Mars Helikopteri: NASA’nın Mars Helikopteri Bir yorum bırak

NASA’nın Mars Perseverance Rover ve Ingenuity Mars Helikopteri’i Mars’ın Jezero Kraterine inmesi planlanıyor. Mars’taki ilk motorlu uçuşu test etmek için bir demo olan Zeka, Perseverance gezgininine bağlı olarak Mars’a gitti. Yaklaşık 1.8 kilogram ağırlığında.

İnsansız Helikopter Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yaratıcılık Bir Uçuş Testidir

Teknoloji gösterimi olarak bilinmesi dışında ilk kez sınırlı kapsamda test etmeyi amaçlayan bir projedir. Çığır açan teknoloji göstergeleri arasında Mars Pathfinder gezgini Sojourner ve 2018’de Mars’ın yanından geçen minik Mars Cube One (MarCO) CubeSats yer alıyor.

Yaratıcılık, Başka Bir Gezegende Kontrollü Uçuşu Deneyen İlk Uçaktır

Mars’ın ince atmosferi, yeterli kaldırma kuvvetini elde etmeyi zorlaştırıyor. Mars atmosferi Dünya’nınkinden% 99 daha az yoğun olduğu için, Ingenuity’nin, Dünya’daki bir Ingenuity kütlesine sahip bir helikopter için gerekenden çok daha büyük ve çok daha hızlı dönen rotor kanatları ile hafif olması gerekiyor.

Yaratıcılığın Sonucu Olan Bir Robot İçin Uygun Bir İsim

Mars 2020 gezgini için Ingenuity adını vermişti, ancak NASA yetkilileri, ekibin ne kadar yaratıcı düşünceye sahip olduğu göz önüne alındığında, bu gönderiyi helikopter için müthiş bir isim olarak kabul etti.

Zeka, Mühendislik Becerilerini Zaten Kanıtladı

2014’ten 2019’a kadar dikkatli adımlarla, hafif, Mars’ın ince atmosferinde yeterli kaldırma kuvveti oluşturabilen ve Mars benzeri bir ortamda hayatta kalabilen bir uçak inşa etmenin mümkün olduğunu gösterdi.

Ingenuity Ekibi, Başarıyı Her Seferinde Bir Adım Sayar

Ingenuity’nin başarmaya çalıştığı ilkler göz önüne alındığında, ekibin helikopterin kalkış ve iniş yapabilmesi için geçmeleri gereken uzun bir kilometre taşları listesi var.

Gelecekteki Mars Keşfi İddialı Hava Boyutunu İçerebilir

Yaratıcılık, Mars atmosferinde uçmak için gerekli teknolojileri göstermeyi amaçlamaktadır. Başarılı olursa, bu teknolojiler, Mars’a yapılacak gelecekteki robotik ve insan misyonlarına dahil edilebilecek diğer gelişmiş robotik uçan araçları etkinleştirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir